Cengiz Han izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.2 IMDB Puanı

Cengiz Han izle

Yönetmen:

Oyuncular:

Tadanobu Asano, Amadu Mamadakov, Khulan Chuluun
CENGİZ HAN, "Moğol" üçlemesinin ilk filmidir. Film, genç Timuçin'in savaşarak esaretten kurtuluşunu ve dünyanın yarısını ele geçiren Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu olan Cengiz Han ünvanına sahip oluşunu konu almaktadır.

Esugei Kağan, dokuz yaşındaki oğlu Timuçin ile birlikte Moğol bozkırlarında Merkit boyuna gelin seçmek üzere yolculuğa çıkar. Ancak Timuçin, dinlenmek için durdukları bir kabileden eşini seçer ve bu, Merkitlerle yapılacak barışa engel olur. Esugei, düşmanları tarafından zehirlenerek öldürülür ve Timuçin, kabilenin başına geçer. Timuçin ve ailesi, göçebe bir hayat yaşayarak avlanarak geçimlerini sağlarlar.

Kabilenin yeni kağanı olan Targutai, Timuçin'i öldürmek ister, ancak Moğol halkının kurallarına göre bir çocuk asla öldürülemez. Bu nedenle Timuçin esir alınır ve öldürülmesi için büyümesi beklenir. Timuçin, Targutai'nin esaretinden kaçmayı başarır ve hayatta kalmak için geniş Moğol bozkırlarında, Büyük Tanrı Tengri'ye sığınır. Timuçin, kan kardeşi Jamuhka ile tanışır ve sevdiği kadın Borthe'ye kavuşur, ancak Merkitler Borthe'yi kaçırır. Timuçin, Jamuhka'nın yardımıyla Borthe'yi geri alır ve Jamuhka'nın adamları da Timuçin'e katılır. İki kan kardeş birbirine saygı duymalarına rağmen, kader

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Mongol

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?