Frankenstayn (1931) izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.8 IMDB Puanı 10 Görüntülenme

Frankenstayn (1931) izle

Yönetmen:

Oyuncular:

Colin Clive, Mae Clarke, Boris Karloff
Gelmiş geçmiş en önemli korku filmi, James Whale tarafından yönetilen Frankenstein'dır. Film, Mary Shelley'nin büyük romanından uyarlanmıştır ve bir bilim adamının boyundan büyük işlere kalkışması ve suistimal edilen canavarının hikayesini anlatır. Filmde Colin Clive'ın nevrotik Frankenstein'ı ve Dwight Frye'ın kambur cüce asistanı mükemmeldir. Ancak asıl çıkışı, ailesinin ona sunduğu ayrıcalıklı yaşama sırtını dönen ve Kanada'da kamyon şoförlüğü yapan İngiliz oyuncu William Henry Pratt tarafından canlandırılan canavar karakteridir.

Makyaj dahisi Jack Pierce, canavarın yassı kafasını, boyundaki metal uçları, ağır göz kapaklarını ve yara izi dolu uzun ellerini yaratırken, Whale ona eski püskü bir kıyafet ve botlar giydirdi. Canavar karakteri, özlem dolu ve sempatik bir klasik karakter olarak Pratt tarafından canlandırıldı. Filmdeki oyuncu kadrosunda Canavar'ın karşısında "?" yazılıdır ve seyirci, Canavar'ı Boris Karloff'un canlandırdığını ancak filmin sonunda öğrenir.

Frankenstein, birçok dramatik sahne sunar. Bunlar arasında şimşeklerin çaktığı kulenin üstünde canlandırılan "yaradılış" anı, Canavar'ın ilk göründüğü sahne, suya bırakılan küçük kızın yürek paralayıcı sekansı, kadın kahramana yapılan saldırı ve köylülerin ellerinde meşalelerle Canavar'ı izledikten sonra yaratıcıyla yaratığın karşı karşıya geldiği sahne yer alır. Frankenstein, korku filml

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Frankenstein

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?