Geceyarısı ekspresi (1978) izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.5 IMDB Puanı 1 Görüntülenme

Geceyarısı ekspresi (1978) izle

Yönetmen:

Oyuncular:

Brad Davis, Irene Miracle, Bo Hopkins
Amerikalı turist William Hayes, sevgilisi Susan ile birlikte Türkiye'de tatil yapmaktadır. Tatil dönüşü, ülkesine dönmek için yanında iki kilogram haşhaş taşımaya karar verir. Ancak havaalanında yapılan güvenlik araması sonucunda uyuşturucu bulunur ve tutuklanarak İstanbul Sağmalcılar Cezaevi'ne gönderilir.

Film ve kitap arasında bazı farklar vardır. Gerçek hayatta William Hayes Türkiye'ye yalnız gelmiştir, ancak filmde sevgilisi ile birlikte gösterilir. Ayrıca işkence sahneleri filmde sonradan eklenmiştir ve gerçekte böyle bir durum yaşanmamıştır. Kitapta, hapishane arkadaşının dilini ısırmayan William Hayes'in bu eylemi filmde yer almaktadır.

Kitabın ve filmin sonları da farklıdır. Kitapta Hayes, başka bir hapishaneye transfer edilir ve oradan deniz yoluyla kaçar. Ancak filmde, Hayes yanlışlıkla öldürdüğü başgardiyanın üniformasını giyerek gardiyan kılığında hapishaneden kaçmayı başarır.

Film, Türkiye'de geçmesine rağmen İstanbul Valiliği tarafından kabul edilmeyince tamamen Malta'da çekilmiştir. Oyuncuların çoğunluğu Maltalıdır, ancak İtalyan, Amerikan, Yunan ve Ermeni oyuncular da kadroda yer almaktadır.

Geceyarısı Ekspresi, gösterime girmeden önce Türkiye tarafından protesto edilmiştir. Ancak 52. Akademi Ödülleri'nde En İyi Özgün Müzik (Giorgio Moroder) ve En İyi Uyarlama Senaryo (Oliver Stone) olmak üzere 2 dalda öd

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Midnight Express

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?