Kıyamet (1979) izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
8.4 IMDB Puanı 4 Görüntülenme

Kıyamet (1979) izle

Oyuncular:

Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall
Gerçeği arama, uzun, karanlık ve ıssız bir yolculuk olan Apocalypse Now, The Doors'un The End şarkısıyla bir katliamla başlar. Yüzbaşı Willard, yalnız bir odada beyinlerini yiyerek çılgın ve kendinden geçmiş bir dansla devam eder. Ardından Yüzbaşı göreve çağrılır. Görevi Albay Kurtz'u yok etmektir. Onu yok etmek, görevin tanrısal bir gücü yok etmekle eşdeğer olduğu şeklinde sunulur. Hatta görevi veren herkes tanrısal bir figüre aşıktır. Harrison Ford, sistemden çıkmış bir yıldız olarak, Marlon Brando'yu yok etme emrini vermesi manidardır.

Amerika'nın alt tabakasından oluşan bir ekip ile yola çıkılır. Sanki bir hac yolculuğu gibidir. Haca giderken yaşananlar imanımızı güçlendirebilir veya imanımızı yok edebilir. Film, bu gerilim üzerine kuruludur.

Yol önce Süvari alayının destansı yolculuğu ve gazabıyla kesilir. Burada Coppola'nın filmi hangi tarafta çektiğini anlamak zordur (bakışımızdaki yanlılık tam da, görmemizdeki kusurdur). Savaş insanlık boyutunda ve ateşin içinde devam ederken, Amerikan askerlerinin Playboy kızlarına bakışı, askerlerin insanlıktan öte vahşi bir hayvan gibi dürtülerine esir olduğunu tanımlar. Film, burada savaşı insansız bir hale getirir. Hollywood sinemasında ilk defa askerler, denetimsiz hayvanlar gibi tasvir edilir. Ardından, seks ve savaş arasındaki en temel benzerlik kurulur. Yüzbaşının kadınları p

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Apocalypse Now

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?