Pasifik Savaşları (1976) izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
6.7 IMDB Puanı 8 Görüntülenme

Pasifik Savaşları (1976) izle

Yönetmen:

Oyuncular:

Charlton Heston, Henry Fonda, James Coburn
Savaşın amacı, stratejik Midway adasını ele geçirmek ve Amerikan uçak gemilerini yok etmekti. Japon armadası, 200 parçalık bir filo içerisinde 8 uçak gemisi ve 11 zırhlı bulunduruyordu. Amerikalılar ise 3 uçak gemisi etrafında 76 parçalık bir filo hazırlayabildiler. Ancak Japonlar, güçlerini dağıttılar.

Japonlar, Amerikalıları kuzeye çekmek için Aleutian Adaları'na doğru iki uçak gemisini gönderdi ve diğer iki uçak gemisini de çıkarma filosuna tahsis etti. Amerikalılar, Japon şifresini çözmelerine rağmen bazı zorluklarla karşılaştılar ve Yorktown gemisinin batmasına rağmen, Japon İmparatorluk Filosu'nun en önemli dört uçak gemisini batırmayı başardılar. Bu savaşın Amerikalılar lehine sonuçlanmasında en önemli etken, Amerikan ordusunun Japon şifreleme sistemini çözmesi ve Japonların bundan haberdar olmamasıydı. Japon uçak gemilerinin batırılmasında etkili olan faktör ise Japon amiralinin, bombardıman cephanesi yüklemek için saldırı filosunun geri dönmediğini düşünerek silahları yüklenmiş muharebe uçaklarını hangara indirmesi ve bu sırada Amerikan uçaklarının gemilere saldırmasıydı.

Bu savaşta ve sonraki savaşlarda Japon donanmasının yenilmesinde en önemli etkenlerden biri, Japon gemilerinde radar bulunmamasıydı.

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Midway

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?